Hry na iPadu se zaměřují na edukační stránku věci pro děti a mládež. Lze si přes ně procvičovat matematiku, fyziku a dokonce i územní plánování. Na kolik jsou však tyto hry edukační?  Většina her nazvaných jako edukační byla testována příslušnou studií. Tudíž by se dalo říci, že vzdělávací hry splňují ta nejnižší a nejzákladnější kritéria pro status vzdělávacích her. Ve většině případů však nejdou tak na odbyt jako hry navržené primárně pro zábavu. Mezi vydařenější edukační hry patří série Minecraftu, zde si hráč osvojí anglický jazyk a věci spojené se zatěžováním životního prostředí.
 hraní na tabletu
Ale navzdory záplavě výrobků existuje jen málo důkazů o tom, že takové hry mohou značně zlepšit kognitivní schopnosti nebo obecné výsledky testů. To proto, že cvičení hry může vylepšit úzkou skupinu dovedností potřebných k vyniknutí v konkrétní hře, ale tyto dovednosti se netýkají širších pojmů nebo obecných schopností.
 zámek ve 3D
Prospěch nedokážete zlepšit skrze hraním vzdělávací hry, i kdyby ta hra nějak více či méně souvisela s probíranou látkou. Něco jiného jsou online testy na internetu, ty jsou svým způsobem zábavné, ale nejde je považovat za edukační.
 hra Minecraft
Na druhou stranu simulační hry, kdy je třeba zastavit šíření epidemie, rychle a efektivně vyřešit problém týkající se komunity by mohla děti naučit řešit problémy relativně efektivně.
 
Pokud se rodič rozhodl, nebo rozhoduje pro pořízení takovéto hry svému dítěti, musí si uvědomit, do jaké míry ta edukace je. Neměl by se spoléhat na to, že hra je nezávadná. Pokud hra nemá výzkumnou studii, lze předpokládat, že hra nebude mít výsledek. Důkaz efektivity vzdělávacích her je tak omezený, že by se jistá míra a forma vzdělávání mohla najít v jakékoli hře, klidně i v GTA.
 
Když pomineme fakt, že edukační hry nejsou tak úplně edukační a děti si z nich neodnesou to, co rodiče předpokládají, je taktéž důležité mít na paměti návykovost takovýchto her. I ta nejvíce edukační hra musí být naprogramovaná do zábavné formy, která připoutá hráče k židli a ovládání.